• -25%

Modern Türk Şiirinde Bir Cedîd Ahmet Cemâl Nâbedîd

₺180,00
₺135,00 25% kazanın

Özgür İldeş

Araştırma

Nâbedîd; görünmez olan, kaybolan, meydanda olmayan demektir. Ahmed Cemâl, “nâbedîd” takma adına uygun olarak, edebiyat tarihlerinde ve ansiklopedilerde görünmez. Öyle ki şiirle ilgilenen pek az kimse onu bilir ve eserlerini tanır. Özgür İldeş, tarihin karanlığına terk edilen talihsizler arasındaki bu özgün şairi, Modern Türk Şiirinde Bir Cedîd Ahmet Cemâl Nâbedîd adlı çalışmasıyla dikkatlere sunuyor; Ahmet Cemâl Nâbedîd’in unutulmuş değil, zamanı yeni gelmiş bir şair olduğunu vurguluyor. 

1870-1942 yılları arasında yaşayan Ahmet Cemâl Nâbedîd, hem Osmanlı hem de Cumhuriyet bürokrasisinin eğitim ve maliye alanında üst düzey görevler alır. 1910’lu yılların sonunda şiir yazmaya, 1920’li yıllarda ise yayımlamaya başlar. Ahmet Cemâl, “Nâbedîd” takma adıyla 1932-1935 yılları arasında, Arabadan Şiirler (Vesaiti Nakliye), Çiçekler Arasında ve Bulamadığım Şarkı adlı üç şiir kitabı yayımlanır. Üç şiir kitabını da tematik bir bütünlükle “modernist” estetik çerçevesinde kurgular. Ahmet Cemâl Nâbedîd, şiirlerinin dergilerde görünmesinden son şiir kitabını çıkardığı 1935’e kadarki zaman diliminde, Türk şiirindeki majör isimlerden biri olmamakla beraber, eserleri derinlemesine incelendiğinde, döneminde tematik metinler kaleme almış özgün bir şair olarak dikkati çeker. 

Nâbedîd; görünmez olan, kaybolan, meydanda olmayan demektir. Ahmed Cemâl, “nâbedîd” takma adına uygun olarak, edebiyat tarihlerinde ve ansiklopedilerde görünmez. Öyle ki şiirle ilgilenen pek az kimse onu bilir ve eserlerini tanır. Özgür İldeş, tarihin karanlığına terk edilen talihsizler arasındaki bu özgün şairi, Modern Türk Şiirinde Bir Cedîd Ahmet Cemâl Nâbedîd adlı çalışmasıyla dikkatlere sunuyor; Ahmet Cemâl Nâbedîd’in unutulmuş değil, zamanı yeni gelmiş bir şair olduğunu vurguluyor. 

Modern Türk Şiirinde Bir Cedîd Ahmet Cemâl Nâbedîd, “– Niçin titredin damla / – Cenkteyim yaradanla!” dizelerindeki görüş ve duyuşuyla ilgiyi hak eden bir şair için kaynak bir kitap.

9786057490575

Bilgi kartı

Yazar
Özgür İldeş
Sayfa Sayısı
304
Ağırlık
290.00 g
Genişlik
13.50 cm
Yükseklik
19.50 cm
Derinlik
2.20 cm
Benzer Ürünler ( Aynı kategorideki 9 diğer ürün )

Kayıt

Yeni Hesap Kaydı

Zaten hesabın var mı?
Giriş yap veya Şifre sıfırla