Çolpan Kitap, Nüans Kitapçılık’ın kültür kitapları markası olarak 2017 Mayıs’ında yayın dünyasına girdi. 1991’den beri yabancı dil eğitim ve öğretim materyalleri alanında etkin biçimde hizmet veren bir yabancı dil kitapçısı, yayınevi ve dağıtımcısı olan Nüans Kitapçılık’ın deneyimi ve birikimi, Çolpan Kitap’ın oluşumunu hazırladı. Yayınevi, Nüans Kitapçılık’ın gelişimi sürecinde, kültür kitapları yayımlama düşüncesini bir ideal olarak gözetip canlı tuttu. Bu düşünce, 2017’nin Mayıs ayında Çolpan Kitap marka adıyla somutlaştı.

Çolpan Kitap’ın kuruluşunda, düşünce dünyamıza katkıda bulunacak ve edebiyatımızı zenginleştirecek kitapların yayımlanması, ilke olarak benimsendi. Politik ve ideolojik bağlanmaların üstünde ve ötesinde bir tutum belirlenerek bu nitelikli kitapların hangi çevreden gelirse gelsin değerlendirileceği konusunda uzlaşıldı. Kendiliğinden değer olarak beliren yeni kitaplarla birlikte, kültür dünyamızda bir değere karşılık gelen veya değer düşüncesinin canlı tutulmasını sağlayan ve baskısı bulunmayan kitapların yayımlanması uygun görüldü. İçeriğe ilişkin ölçütlerin yanı sıra biçime ve sunumuna ilişkin olarak kitapların kâğıdı, sayfa düzeni, kapak kâğıdı ve kapağı, cildi, kitaplarda kullanılacak yazı karakterleri, fontlar, görsel malzemelerin kullanımı üzerinde de çalışıldı.

Çolpan Kitap ilk yıl, her ay bir kitap çıkardı, ikinci yılında ayda iki kitap yayımlayarak bu tempoyu yükseltti. Kültür bilimlerinin her bir disiplininde kitaplar yayımlamayı hedefleyen Çolpan Kitap, edebiyat alanında hem kurgusal hem de düşünsel kitaplar yayımladı. Öykü, roman, deneme, araştırma, inceleme, eleştiri, söyleşi türlerindeki bu kitaplarla Türk edebiyatı merkezli bir yayın gerçekleştirdi. Öykü türünde yayımladığı kitaplarla, edebiyat dünyasına yeni isimlerin girmesini sağladı; romanda hem yeni isimlere alan açtı hem de unutulan metinleri güncelledi. Deneme, araştırma, inceleme, eleştiri ve söyleşi türlerindeki kitaplarla farklı yaklaşımları öne çıkardı. Yayın programını çeviri metinlerle genişletmeyi planlayan Çolpan Kitap, yayımladıklarını da gözeterek zevkli, temiz ve referans değeri yüksek kitaplarla ilerlemeyi hedefliyor.

-Çolpan Kitap

Kayıt

Yeni Hesap Kaydı

Zaten hesabın var mı?
Giriş yap veya Şifre sıfırla