• -25%

Yoldaş Pançuni

₺150,00
₺112,50 25% kazanın

Yervant Odyan

Roman

Çeviren: İbrahim Çağlar

Yervant Odyan’ın hiciv sanatını ve politik mizah ustalığını satır satır hissedeceğimiz eseri “Yoldaş Pançuni” içeriğindeki konular itibariyle hikâyenin geçtiği döneme ışık tutmasıyla da öne çıkıyor.

Stokta yok

Yoldaş Pançuni” gerek konusu, gerekse edebi kalitesi bakımından okuyucusuna keyif vermenin yanı sıra düşündürücü ve sorgulatıcı özelliğiyle de dikkat çekicidir.

Yervant Odyan’ın hiciv sanatını ve politik mizah ustalığını satır satır hissedeceğimiz eseri “Yoldaş Pançuni” içeriğindeki konular itibariyle hikâyenin geçtiği döneme ışık tutmasıyla da öne çıkıyor. Odyan tarafından, Taşnakçı bir Ermeni propagandisti ve eylemcisi olan hayali bir karakterin ağzından dönem yansıtılırken Türkiye’deki toplumsal hayata ne şekilde müdahaleler yapıldığına ilişkin de bizlere ipuçları verilmektedir.

Eserde ana temanın işlendiği dönem 1908 Meşrutiyeti sonrası dört yıllık dönemse de, genel olarak Birinci Dünya Savaşı öncesi -1890’lardan itibaren- mercek altına alınmakta, olaylar ve olgular anlatılırken gerçek yaşanmışlıklardan ve kişilerden beslenilmektedir. İşte bu noktada eser bir kez daha değer kazanıyor ki, o da dönemi çalışacaklar için ve 1915 olayları öncesi yaşanmışlıklara derinlemesine incelemede bulunacaklar için Taşnak Komitesinin düşünce yapısını yansıtması bakımından bir pusula niteliğinde olmasıdır. Bu pusula yardımıyla da binlerce yıllık birikimin ürünü olan Anadolu toplumsal hayatının bir takım kişilerin eliyle nasıl bozulmaya çalışıldığı mizah penceresinden anlaşılacaktır.

9786058264908

Bilgi kartı

Yazar
Yervant Odyan
Sayfa Sayısı
212
Çevirmen
İbrahim Çağlar
Ağırlık
0.18 g
Genişlik
19.50 cm
Yükseklik
0.90 cm
Derinlik
13.50 cm
Benzer Ürünler ( Aynı kategorideki 10 diğer ürün )

Sırtlan

Normal fiyat ₺90,00 -25% Fiyat ₺67,50
Cemal Hurşid Roman Yüz yıl sonra okurun karşısına yeniden çıkarılan Sırtlan, 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki taşra hayatından sunulan bir...

Tipi Dindi

Normal fiyat ₺160,00 -25% Fiyat ₺120,00
Mahmut Yesari Roman Tipi Dindi ’de, 1930’lar İstanbul’unun merkezden taşraya sosyal panoraması sunulduğu gibi, kahramanı Macit üzerinden...

Kayıt

Yeni Hesap Kaydı

Zaten hesabın var mı?
Giriş yap veya Şifre sıfırla