• -25%

Hem Hatırlar Hem Gülerim

₺135,00
₺101,25 25% kazanın

Hüseyin Suat Yalçın

Anı

Hem Hatırlar Hem Gülerim (Haz. İbrahim Özen), Servet-i Fünûn şairlerinden Hüseyin Suat Yalçın’ın Akşam gazetesinde yayımlanan anı yazılarının derlendiği bir kitap. Osmanlı Devleti’nin son yıllarından Cumhuriyet’e uzanan bir süreci kapsayan bu anılar, devrinin siyasî meselelerine, toplum yapısına, basın hayatına, edebî kimliklerine yönelik dikkate değer gözlem ve değerlendirmeleri içeriyor. 

Hem Hatırlar Hem Gülerim, Servet-i Fünûn şairlerinden Hüseyin Suat Yalçın’ın Akşam gazetesinde yayımlanan anı yazılarının derlendiği bir kitap. Osmanlı Devleti’nin son yıllarından Cumhuriyet’e uzanan bir süreci kapsayan bu anılar, devrinin siyasî meselelerine, toplum yapısına, basın hayatına, edebî kimliklerine yönelik dikkate değer gözlem ve değerlendirmeleri içeriyor. 

Servet-i Fünûn şairleri arasına Cenap Şahabettin aracılığıyla katılan Yalçın, Tıbbiye öğrencisiyken tanışıp etkilendiği Cenap Şahabettin’in ölümü sonrasında yazdığı bir dizi yazıda, bu yakın arkadaşıyla tanışmasından başlayarak ölümüne kadar geçen süreçteki anılarını aktarıyor. Yalçın’ın kitaptaki bazı anıları, Suriye Vilayeti Belediye Müfettişliği görevinde bulunduğu yıllara dair. Bunlarda, Osmanlı Devleti’nin bu bölgedeki iradesine dikkati çekiyor ve bölge halkına yönelik gözlemlerini yansıtıp bazı saptamalarda bulunuyor. Mütareke yıllarında kardeşi Hüseyin Cahit’in yerine tutuklanıp meşhur Bekirağa Bölüğü’nde otuz yedi gün tutuklu kaldığı günleri anlattığı anılarında, aynı yerde bulunan dönemin önemli adlarına ilişkin izlenimlerini yansıtıyor. 

Hem Hatırlar Hem Gülerim’de, Hüseyin Suat Yalçın’ın anılarıyla bütünlük oluşturduğu düşünülerek, onun iki manzumesi ve dört yazısı da yer alıyor. Bunlar, anıları önceleyen veya onların süreğinde geliştirilmiş metinler. 

Hem Hatırlar Hem Gülerim, adının işaret ettiği gibi, geçmişe dönen bir öznenin yaşadıkları karşısındaki ruh hâlini yansıtan, hüzünle sevincin iç içe geçtiği bir kitap.

9786057490551

Bilgi kartı

Yazar
Hüseyin Suat Yalçın
Sayfa Sayısı
180
Ağırlık
191.00 g
Genişlik
13.50 cm
Yükseklik
19.50 cm
Derinlik
1.50 cm
Benzer Ürünler ( Aynı kategorideki 5 diğer ürün )

Kayıt

Yeni Hesap Kaydı

Zaten hesabın var mı?
Giriş yap veya Şifre sıfırla