• -25%

Metin Tahlilinde Yeni Yaklaşımlar - I

₺55,00
₺41,25 25% kazanın

Editörler: Selçuk Çıkla, Şeyma Büyükkavas Kuran

İnceleme

Metin Tahlilinde Yeni Yaklaşımlar - I, dokuz akademisyenin böyle bir dikkatle metin tahlili merkezinde farklı sorunları değerlendirdiği makalelerden oluşan bir kitap. 

Edebiyat eleştirisi, incelemesi ve tahlilinde terimler, metnin önerisini somutlaştıran argümanlardır. Metin teriminden başlayarak konu, tema, düşünce, imaj, metinlerarasılık gibi terimlerin sınırları belirlenmedikçe sağlıklı bir yorumdan söz edilemez. Bu nedenle mutlak olmamakla birlikte doğru yorumlara ulaşmak için terimlerin tarihsel süreçte yüklendiği ağırlığı gözetmek gerekir. Bu, her biri bir öneriyle belirginleşen metinlerin okurla konuşabilmesi için uygun dili bulmak anlamına gelir. 

Metin Tahlilinde Yeni Yaklaşımlar - I, dokuz akademisyenin böyle bir dikkatle metin tahlili merkezinde farklı sorunları değerlendirdiği makalelerden oluşan bir kitap. Kitaptaki makalelerin başlıklarında herhangi bir yazarın, şairin veya eserin adına yer verilmiyor; her makale, bir terimden hareket edilerek örülüyor. Böylece yeni yaklaşım arama çabası; haklarında hiç yazılmamış veya az yazılmış, eksik veya yanlış bilgiler bulunan, ayrıntılı olarak bilinirse metin tahlilinde daha bir ufuk açıcı bakışlara imkân sağlayacak bazı terimlere ve onlar sayesinde benzer metinlerin tahlilinde yeni yaklaşımlara yoğunlaşıyor. Metinlerarasılık, hikâyede önseme, tema, zihniyet, mizah, Neo-Epik, vaka ve postmodernizm, kitapta sınırları belirlenmeye çalışılan terimlerden birkaçı. Metin Tahlilinde Yeni Yaklaşımlar - I, bu ve başka argümanlarla metin tahlilinde yöntem arayışının somutlaştığı bir çalışma.

9786057423306

Bilgi kartı

Sayfa Sayısı
246
Yayına Hazırlayan
Selçuk Çıkla
Şeyma Büyükkavas Kuran
Ağırlık
243.00 g
Genişlik
13.50 cm
Yükseklik
19.50 cm
Derinlik
1.80 cm
Benzer Ürünler ( Aynı kategorideki 12 diğer ürün )

Kayıt

Yeni Hesap Kaydı

Zaten hesabın var mı?
Giriş yap veya Şifre sıfırla