• -25%

Aşk Peygamberi

₺79,00
₺59,25 25% kazanın

Semiha Cemal

Roman

Çevrim dizisinin ilk kitabı, Cumhuriyet döneminin ilk kadın felsefecilerinden biri olan ve 1936’da henüz otuz bir yaşındayken ölen Semiha Cemal’in 1927’de yayımlanan Aşk Peygamberi adlı romanı.

“Çevrim”, Çolpan Kitap’ın yeni dizisi. Bu dizide, Arap alfabesi ile yayımlanmış kurgusal ve düşünsel bazı kitapları, Latin alfabesiyle yeniden yayımlayarak kültür dünyamızın çevrimine katacağız. Ağırlık, kurgusal kitaplara verilecek. Kitap seçiminde, göstergesel değer taşıyan metinleri tercih edeceğiz.

Dizinin ilk kitabı, Cumhuriyet döneminin ilk kadın felsefecilerinden biri olan ve 1936’da henüz otuz bir yaşındayken ölen Semiha Cemal’in 1927’de yayımlanan Aşk Peygamberi adlı romanı. Başta Platon olmak üzere Yunan filozoflarından bazılarının metinlerini Türkçeye çeviren Semiha Cemal, Aşk Peygamberi’nde, kişinin varlık ve oluş sorununu, tasavvufî bir dikkat ve yorumla değerlendiriyor. Aşkın bir oluş hâli olarak belirginleştiği romanda, Mevlâna ile Şems arasındaki bağa benzer bir ilişki, kurmaca kişiler üzerinden güncelleniyor bir bakıma. Görünenin ötesine ulaşma arayışındaki roman kişileri, var oluştaki anlamı, aşk yolunun “hakiki istikamet”inde ilerlediklerinde buluyorlar. Böylece felsefenin yolda oluş özelliği doğrulanıyor. Cafer Şen’in sunuş niteliğindeki “Tasavvufî Bir Romana Psikanalitik Bir Bakış” başlıklı değerlendirme yazısı, Aşk Peygamberi’nin yaklaşık yüz sonra neden yayımlandığını da açıklıyor. Aşk Peygamberi, önermesiyle olduğu kadar yazıldığı döneme ilişkin olarak da göstergesel değeri yüksek bir metin.

9786057342386

Bilgi kartı

Yazar
Semiha Cemal
Sayfa Sayısı
116
Yayına Hazırlayan
Nurcan Şen
Ağırlık
133.00 g
Genişlik
13.50 cm
Yükseklik
19.50 cm
Derinlik
1.00 cm
Benzer Ürünler ( Aynı kategorideki 10 diğer ürün )

Tipi Dindi

Normal fiyat ₺115,00 -25% Fiyat ₺86,25
Mahmut Yesari Roman Tipi Dindi ’de, 1930’lar İstanbul’unun merkezden taşraya sosyal panoraması sunulduğu gibi, kahramanı Macit üzerinden...

Sırtlan

Normal fiyat ₺70,00 -25% Fiyat ₺52,50
Cemal Hurşid Roman Yüz yıl sonra okurun karşısına yeniden çıkarılan Sırtlan, 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki taşra hayatından sunulan bir...

Kayıt

Yeni Hesap Kaydı

Zaten hesabın var mı?
Giriş yap veya Şifre sıfırla